شیوع - استیون سودربرگ 2011

 

فایل صوتی برنامه را از اینجا بشنوید

https://soundcloud.com/ekran-1/7ajapag2t4sd

یکی از فیلمهایی که امسال شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز را برای  نخستین نمایش جهانی خود انتخاب کرده بود، فیلم «شیوع» آخرین ساخته ی استیون سودربرگ، فیلمساز سرشناس آمریکایی بود. به بهانه ی آغاز نمایش عمومی این فیلم در سینماهای آمریکا، در اکران این هفته می پردازیم به معرفی این فیلم.


استیون سودربرگ، کارگردان شناخته شده ی فیلمهایی چون «سکس، دروغها و نوارهای ویدئو»، «ترافیک» و سه گانه ی «اوشن»، از روز جمعه 9 سپتامبر نمایش عمومی فیلم «شیوع»، تازه ترین ساخته خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده است. این فیلم نمایش جهانی خود را با شرکت در بخش خارج از مسابقه ی جشنواره فیلم ونیز امسال آغاز کرد و از نیمه های ماه اکتبر در سینماهای اروپا نیز به نمایش در خواهد آمد. آنچه بیش از همه این فیلم را در کانون توجه ها قرار می دهد، جدا از فهرست بلندبالای ستارگان فیلم، کارگردان آن است؛ نامی شناخته شده برای سینمادوستان، فیلمسازی که توانسته پیش از این با به دست آوردن اسکار بهترین کارگردانی و همچنین نخل طلای جشنواره فیلم کن نام خود را به عنوان فیلمسازی مورد پسند خاص و عام در تاریخ سینما ثبت کند. فیلمسازی که علاقمندان جدی سینما همیشه مشتاق هستند تا بیشتر در ارتباط با پروژه ی جدید او بدانند.

شیوع  تریلری است که موضوعی آشنا را دستمایه قرار داده است: خطری که جهان را تهدید می کند. این بار این خطر، ویروسی مرگبار است، ویروسی که به آسانی و تنها با یک تماس ساده به دیگران منتقل شده و به سرعت قربانیان خود را از پا در می آورد. کافی است یکی از قربانیان تنها نقطه ای را لمس کرده باشد تا با تماس مجدد بدن فردی دیگر به آن نقطه، ویروس به بدن قربانی تازه منتقل شود. به این شکل ویروس به آسانی در جهان منتشر شده و خطر تمام جهان را فرا می گیرد: از شرق تا غرب، از چین و هنگ کنگ تا انگلستان و آمریکا. این میان گروهی از دکترها تلاش می کنند تا با آن مقابله کرده و پادزهر این ویروس را تهیه کنند.

فیلمنامه ی فیلم نوشته ی اسکات زد برنز است، او فیلمنامه نویسی است که پیشتر دو سال پیش فیلمنامه ی فیلم «مخبر» را برای سودربرگ نوشته بود و همچنین فیلم آینده ی سودربرگ  که این روزها مراحل پیش تولید خود را طی می کند نیز بر اساس فیلمنامه ای از او ساخته خواهد شد. برنز ایده ی اولیه فیلمنامه را تحت تاثیر خبر شیوع بیماری سارس در چین در سال 2003 عنوان کرده است. او در ارتباط با چگونگی ارائه این فیلمنامه به سودربرگ و ساخت آن می گوید: « ما از اول کار بر روی این پروژه را با یکدیگر آغاز کردیم. سودربرگ با من تماس گرفت و پرسید که آیا ایده ای برای یک فیلم دارم، چرا که او علاقمند است تا دوباره با هم کار کنیم. و هم من جواب مثبت دادم و با هم درستش کردیم. بهترین نکته در ارتباط با کارکردن با سودربرگ اینه که من همیشه سر صحنه می روم. بیشتر وقتها در هالیوود نویسنده ها این امکان را پیدا نمی کنند که به سر صحنه ی فیلمبرداری بروند. اما سودربرگ همیشه می خواهد که من سر صحنه بروم، من اجازه دارم یکجورایی با بازیگران هم همکاری کنم. و این خیلی همکاری سازنده و بازی است. مت دیمون هم همینطوره، ما سه نفری می نشستیم و بحث می کردیم که یک صحنه چطوری بهتره نوشته و اجرا بشه. و این یک روش خیلی عالی برای فیلمسازیه.»

مانند همیشه، اینبار نیز سودربرگ خود مدیریت فیلمبرداری فیلم را بر عهده داشته است، تنها تفاوتش با فیلمهای قبل در این است که او این بار به جای نام مستعار پیتر اندرو، از نام واقعی  خودش در تیتراژ فیلم استفاده کرده است.

سودربرگ در آخرین ساخته اش گروهی از ستارگان را گرد هم آورده است: کیت وینسلت، گوئینت پالترو، جود لاو، مت دیمون و لارنس فیشبورن برخی از چهره های شناخته شده ای هستند که در این فیلم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
کیت وینسلت که در فیلم نقش دکتر ارین میرز را بازی می کند، درباره ی همکاری خود با سودربرگ در این فیلم می گوید: «در مقایسه با بیشتر کارگردانهایی که در گذشته با آنها کار کردم، استیون سودربرگ بسیار متفاوت است. او دقیقا می داند که چه چیزی نیاز دارد و می خواهد. اون همیشه یک نسخه ی تدوین شده ی فیلم را در ذهنش دارد. این برای بازیگرها این حسن را دارد که به آنها اجازه می دهد تا مختصر و مفید کارشان را ارائه دهند، بدون آنکه فشار زیادی تحمل کنند. او خیلی حرفه ای کار می کند، برداشتهای کمی می گیرد و فیلمبرداری خیلی زودتر از معمول به پایان می رسد که این برای من مثل یک انقلاب می ماند، چرا که معمولا فیلمهایی که من در آنها حضور داشته ام، کاملا برعکس این بوده است.»

یکی از نکات جالب در ارتباط با فیلم، پیش پرده ی آن است. بر خلاف نمونه های مشابه، سودربرگ در پیش پرده ی فیلمش تاکید را بر روی ویروس و قدرت مرگبار آن گذاشته است. برای همین بدون هیچ واهمه ای به تماشاگرانش می گوید که یکی از ستارگان فیلمش، یعنی گوئینت پالترو در فیلم بر اثر این بیماری می میرد.
گوئینت پالترو در این فیلم بعد از 12 سال بار دیگر در کنار مت دیمون و جود لاو قرار گرفته است. او درباره ی  همکاری اش در این فیلم می گوید: «من همیشه دوست داشتم تا با استیون سودربرگ کار کنم. من یکی از طرفدارهایش هستم، از آن فیلمهای کم هزینه اش گرفته تا ساخته های پرخرج هالیوودی اش. خیلی هیجان زده شدم وقتی او از من خواست تا در فیلمش حضور داشته باشم.»

«شیوع» در برخورد با منتقدان نظرات متفاوتی دریافت کرده است، برخی چون منتقد هفته نامه نیویورکر آنرا اثری بسیاری خوش ساخت توصیف می کنند که تماشاگر را حذب خود کرده و تا مدتها بعد از اتمام فیلم همچنان درگیر با داستان فیلم نگاه می دارد و یا به قول منتقد روزنامه ی تلگراف،  تماشاگرانش را وادار می کند تا از این پس در هنگام حضور در مکانهای عمومی فیلم را به یاد آورده و از آلوده شدن به ویروسی مشابه هراس داشته باشند. گروه دیگری ازمنتقدان مانند منتقد روزنامه گاردین، آنرا تنها تریلری خوش ساخت توصیف کرده اند که در مقایسه با نمونه های مشابه هالیوودی یک سرو گردن بالاتر می ایستد. دیگر نکته ای که بیشتر منتقدان بر روی آن تاکید داشته اند، استفاده ی نمادین از این ویروس مخرب در فیلم است، ویروسی که می تواند نمادی از اتفاقات سیاسی و تغیرات روز جهان باشد.

به هرحال، همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند تا «شیوع» را به یکی از فیلمهای مطرح این فصل تبدیل کنند، فیلمی که شاید در جشنواره ها جوایز زیادی به دست نیاورد، اما علاقمندان سینما دیدن آن را از دست نخواهند داد.

«شیوع» با زمان 105 دقیقه، محصول کمپانی برادران وارنر آمریکا است.

 

مشخصات فیلم:

شیوع

Contagion

نویسنده: اسکات زد. برنز

کارگردان: استیون سودربرگ

بازیگران: کیت وینسلت، مت دیمون، جود لاو، گوئینت پالترو، لارنس فیشبورن

مدیر فیلمبرداری: استیون سودربرگ

تدوین: استفن میریونه

موسیقی: کلیف مارتینز

زمان: 105 دقیقه

محصول کمپانی برادران وارنر، امریکا

 

در همین زمینه:

وب سایت فیلم
http://contagionmovie.warnerbros.com/index.html#/home

تیزر فیلم «شیوع»

http://www.youtube.com/watch?v=4sYSyuuLk5g

 

 

/ 0 نظر / 70 بازدید