کمک - تیت تیلور

 

فایل صوتی برنامه را از اینجا بشنوید

https://soundcloud.com/ekran-1/hebaxabybo2z

 

در اکران این هفته می پردازیم به معرفی فیلم «کمک». فیلمی که هفته های گذشته توانست در کشاندن تماشاگران به سینماها از رقیبهایی چون «کلمبیانا» و «از تاریکی نترس» پیشی گرفته و با عبور از مرز فروش صد میلیون دلار، خود را به صدر جدول فروش هفتگی سینماها رسانده و شگفتی ساز شود. به همین بهانه، این گزارش اختصاص داده شده به معرفی این فیلم، گروه سازنده ی آن و بازخورد آن نزد منتقدان و تماشاگران.


در سه هفته ی گذشته، فیلمی نسبتا کم خرج در مقایسه با دیگر تولیدات هالیوودی، تنها با اتکا به داستان و ساختارش و بر خلاف روال رایج دیگر فیلمهای روی پرده، بدون وابستگی به جلوه های ویژه، توانست تا در صدر فروش هفتگی سینماهای آمریکا قرار بگیرد. «کمک» اولین ساخته ی استودیویی تیت تیلور، بازیگر و کارگردان آمریکایی که با بودجه ی تقریبی 25 میلیون دلار ساخته شده، توانست در اولین هفته ی نمایش خود در آمریکا به فروشی معادل 26 میلیون دلار دست یابد. این فیلم که از 14 اوت امسال نمایش عمومی خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده، در هفته های آینده به سینماهای کشورهای اروپایی نیز راه خواهد یافت.


فیلم تبعیض نژادی در آمریکای دهه ی شصت را دستمایه خود قرار داده است. داستان فیلم درباره ی یک خانواده ی خدمتکار آفریقایی-آمریکایی است که برای خانواده ای سفیدپوست در می سی سی پی دهه ی 60 میلادی کار می کنند. اسکیتر با بازی اما استون، بعد از فارغ التحصیل شدن از کالج به شهرش (جکسون) برگشته و قصد دارد تا نویسنده شود. او تصمیم می گیرد تا با تعدادی از خدمتکاران سیاهپوستی که زندگی خود را صرف کار در خانه های سفیدپوستان کرده اند، مصاحبه کرده و بر این اساس کتابی  بنویسد. این تصمیم او با واکنشهایی روبرو می شود، واکنشهایی که شهر روی دادن داستان را زیر و رو می کند.

تیت تیلور فیلمنامه فیلم «کمک» را بر اساس کتابی به همین نام نوشته ی  کاترین استاکت نوشته است. کتاب بعد از رد شدن توسط حدود شصت ناشر برای چاپ، سرانجام نخستین بار در سال 2009 منتشر شد و توانست تا حدود صد هفته  در صدر فهرست کتابهای پرفروش آمریکا قرار بگیرد. ازیکسال پیش از انتشار کتاب و پس از اولین بار خواندن، ایده ی ساخت اثری سینمایی بر اساس آن به ذهن تیت تیلور خطور کرد. او که از کودکی با کاترین استاکت بزرگ شده و با او دوستی نزدیکی داشت، تصمیم گرفت تا رمان را به فیلمنامه تبدیل کند. به گفته ی این دو، کتاب و فیلم بر اساس واقعیت شکل گرفته اند، بویژه بر اساس رابطه ی احساسی میان کاترین استاکت با پرستار سیاهپوست دوران کودکی اش. 


کاترین، نویسنده ی رمان «کمک» در ارتباط با همکاری اش با این پروژه اینگونه می گوید: «شما هیچوقت درگیر پروژه ای مانند این نمی شوید تنها به خاطر اینکه بخواهید پول و یا موفقیت به دست آورید. این کار را می کنید برای اینکه داستانی برای تعریف کردن دارید. من و تیت هردو از پنج سالگی در می سی سی پی با هم و در شرایطی مشابه بزرگ شدیم و داشتن این پرستاران سیاهپوست، تاثیر زیادی بر روی ما و شکل گیری شخصیت فعلی ما گذاشته است و به همین دلیل ما می خواستیم این داستان را تعریف کنیم.»

تیت تیلور، کارگردان فیلم در تائید سخنان دوست و همکارش در ارتباط با هدف از ساخت فیلم اینگونه می گوید: «ما فقط می خواستیم که حقیقت را بگوئیم و وقایع را درست و کامل تعریف کنیم، خوب و بد را نشان دهیم و امیدواریم موفق شده باشیم. و شاید به همین دلیل است که مردم به فیلم عکس العمل مثبت نشان می دهند.»
تیلور بخش عمده ی موفقیت فیلم را مرهون کتاب می داند. به گفته ی او بعد از موفقیت کتاب بود که کمپانی دریم وورکز تصمیم به سرمایه گذاری بر روی پروزه را گرفت. او می گوید استیون اسپیلبرگ کارگردانی این فیلم را به او سپرد، تنها به این دلیل که نسخه ی اقتباسی فیلمنامه را پسندیده بود و اعتقاد داشت کسی که توانایی اقتباس چنین فیلمنامه ای از کتاب را داشته باشد، توانایی کارگردانی کردنش را نیز خواهد داشت.

 

فیلم از گروه بازیگران قدرتمندی برخوردار است. جدا از سیسی اسپیسک، بازیگر 62 ساله آمریکایی که تا کنون شش بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده و از آن میان یکبار موفق به دریافت آن شده است، می توان به اما استون، ویولا دیویس، جسیکا چستین و آکتاویا اسپنسر اشاره کرد. جسیکا چستین بازیگری است که امسال با بازی در فیلم «درخت زندگی»، برنده ی نخل طلای کن، در کانون توجه قرار گرفت. ویولا دیویس نیز سال 2008 برای بازی در فیلم «شک» توانست نام خود را در فهرست نامزدهای اسکار بهترین بازیگری جای دهد.
 این میان، اما استون، جوانترین عضو گروه است که نقش اصلی فیلم را بازی می کند.  استون 23 ساله با بازی در این فیلم نشان داده که شایستگی نامزد شدن برای بفتای سال گذشته در بخش ستارگان آینده را داشته است. او درباره ی چگونگی پیوستنش به این پروژه و قرارگرفتن در کنار این گروه بازیگران می گوید: «با تیت تیلور، کارگردان فیلم دیداری داشتم، بعد فیلمنامه را خواندم، بعد کتاب را خواندم و بعد جذب پروژه شدم. شما در هر فیلمی که کار کنید، از دیگران چیزهایی یاد می گیرید، اما این فیلم متفاوت بود. وقتی همه زن هستند و همه ی  شخصیتها در فیلمنامه و یا کتاب خیلی خوب پرداخت شده باشند، در چنین شرایطی روند یادگرفتن پایانی ندارد.»


فیلم نه تنها توانسته تماشاگران خود را راضی نگه دارد که در برخورد با منتقدان هم نسبتا موفق بوده است.  منتقدان فیلم را در بازسازی می سی سی پی دهه ی شصت و باورپذیری شخصیتهایش موفق دانسته اند. فیلم به جای اتکا به گره های داستانی پیچیده و چرخشهای قصه، بیشتر بر اساس داستان و روابط عاطفی میان شخصیتهایش تماشاگران را جذب می کند. به نظر منتقدان، بازی خوب بازیگران فیلم را باید یکی از عوامل باورپذیر شدن شخصیتها و نقاط مثبت فیلم دانست.  برای همین بسیاری از تماشاگران نه تنها تا مدتها بعد از تماشای فیلم، همچنان درگیر با ماجراهای آن هستند، بلکه ترغیب می شوند تا به رمان نیز رجوع کرده و برای آشنایی بیشتر با شخصیتها، آن را نیز بخوانند.
فیلم «کمک» با زمان 146 دقیقه، محصول کمپانی دریم وورکز آمریکا است.

مشخصات فیلم

کمک

The Help

نویسنده: تیت تیلور (فیلمنامه)
بر اساس رمان «کمک» نوشته ی کاترین استاکت
کارگردان: (تیت تیلور)

بازیگران: اما استون، ویولا دیویس، اُکتاویا اسپنسر، جسیکا چستین، سیسی اسپیسک

موسیقی: توماس نیومن
مدیر فیلمبرداری: استفن گلدبلات
تدوین: هیوز وینبورن

زمان 146 دقیقه

بودجه ی تقریبی: 25 میلیون دلار

در همین زمینه

وب سایت نویسنده ی کتاب «کمک» کاترین استوکت
http://www.kathrynstockett.com/

پیش پرده ی فیلم «کمک»

http://www.youtube.com/watch?v=J_ajv_6pUnI

 

/ 0 نظر / 59 بازدید