جنگجو- گوین اوکانر 2011

برادر در برابر برادر


فایل صوتی برنامه را می توانید از اینجا بشنوید

https://soundcloud.com/ekran-1/xjf5ir2cdktn

از جمعهٔ گذشته، ۲۳ سپتامبر نمایش عمومی فیلم «جنگجو»، تازه‌ترین ساختهٔ گوین اوکانر، فیلمساز آمریکایی در سینماهای انگلستان آغاز شد. نمایش عمومی این فیلم از روز ۹ سپتامبر در سینماهای آمریکا و کانادا شروع شده و نمایش جهانی آن در سینماهای اروپا همچنان ادامه دارد. به همین مناسبت در اکران این هفته می‌پردازیم به معرفی این فیلم.

 «جنگجو»، داستان رویارویی دو برادر است. تامی با (بازی تام هاردی) که به تازگی از جنگ عراق برگشته، بعد از ۱۴ سال به شهر زادگاهش، پیتزبورگ در فیلادلفیای آمریکا باز می‌گردد. او که به همراه مادرش سال‌ها پیش پدر را‌‌ رها کرده و به شهر دیگری رفته بود، اکنون بعد از مرگ مادر بر اثر سرطان، سر زده به نزد پدر باز می‌گردد. پدر او (با بازی نیک نولتی) یک مشتزن قدیمی است که زمانی مربی تامی نیز بوده است. او بعد از سال‌ها اعتیاد به الکل، اکنون در حال ترک آن است. تامی از مربی سابق یا‌‌ همان پدرش می‌خواهد تا بار دیگر او را تمرین داده و برای شرکت در یک دوره مسابقات هنرهای رزمی یا میکس مارشال آرتز آماده کند.

براندن، برادر بزرگ‌تر تامی یک معلم است که او نیز سابقهٔ ورزشهای رزمی دارد. براندن که رابطهٔ چندان خوبی با تامی و پدرش ندارد، برای گذران زندگی، دوباره به رینگ باز می‌گردد و در ‌‌نهایت دو برادر برای بردن جایزهٔ بزرگ مسابقه در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند.

 «جنگجو» با بودجه‌ای نزدیک به ۳۰ میلیون دلار ساخته شده است و در نخستین هفتهٔ نمایش عمومی‌اش در آمریکا توانست تا حدود ۵ میلیون دلار فروش داشته و خود را وارد فهرست پنج فیلم پرفروش سینماهای آمریکا نماید.

گوین اوکانر، کارگردان فیلم پیش از این فیلمهایی چون «غرور و افتخار» و «معجزه» را ساخته است. این نخستین بار نیست که او فیلمی در ارتباط با ورزش می‌سازد. اوکانر پیش‌تر نیز در فیلم «معجزه» ساختهٔ سال ۲۰۰۴ خود ورزش هاکی را دستمایه داستان فیلم خود قرار داده بود. او در ارتباط با این فیلم می‌گوید: "در این فیلم سعی کردم تماشاگران را به چالش بکشم و کاری خلاف عادتشان بکنم، برای اینکه در بیشتر فیلم‌ها از‌‌ همان آغاز شما می‌دانید که طرفدار چه کسی هستید و داستان را با قهرمان دنبال می‌کنید، اما کاری که من دوست داشتم بکنم این بود که بگویم بسیار خوب، شما طرفدار دو شخصیت هستید و در ‌‌نهایت این دو در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند، خوب حالا چه باید کرد؟ این یک احساس پیچیده است. برای اینکه اول از همه واکنش شما این خواهد بود که فیلم‌ها معمولا اینطوری نیستند و من هردوی این آدم‌ها را با دلایل خودشان دوست دارم. خوب حالا چگونه می‌شود فیلم را به پایان رساند به شکلی که همچنان راضی کننده باشد و بتواند بینندگانش را شگفت زده کند؟" او در ارتباط با راه حلی که در فیلمش پیاده کرده می‌افزاید: "قصدمان این بود که کسی ببرد که نیاز به بردن دارد. آن کسی هم که می‌بازد، باز هم برنده است. یعنی شخصیتی که مسابقه را می‌بازد در فیلم و در نظر تماشاگر برنده است، برای اینکه او نیاز دارد تا تسلیم شود. نیاز دارد تا در آغوش برادرش بمیرد برای اینکه دوباره متولد شود. برای اینکه او زندگی را به این شکل تجربه می‌کند."

 اوکانر خود یکی از نویسندگان فیلمنامهٔ این فیلم است. او در این فیلم بالاخره موفق شد تا با نیک نولتی همکاری کند. این دو پیش از این قرار بود تا در سال ۲۰۰۸ در پروژهٔ «غرور و افتخار» با یکدیگر کار کنند، اما کمی پیش از آغاز فیلمبرداری آن فیلم، نیک نولتی به علت بیماری مجبور به کناره گیری از پروژه شد. بعد از آن پروژه، اوکانر که مایل به همکاری با نولتی بود، در هنگام نوشتن فیلمنامهٔ فیلم «جنگجو»، نقش پدر الکلی داستان را برای او نوشت. به گفتهٔ او، نیک نولتی تنها بازیگر مناسب برای ایفای این نقش بود. اوکانر در گفتگو‌هایش از نیک نولتی به عنوان گنجینه‌ای ملی نام می‌برد.

نیک نولتی که خود نیز زمانی مشکلاتی در ارتباط با مصرف الکل داشت، در این فیلم توانسته است با ایفای نقش پدر خانواده، پدی، تحسین تماشاگران را برانگیزد. او در ارتباط با این پروژه و ماجرای همکاری‌اش با گوین اوکانر می‌گوید: "گوین را می‌شناختم. قرار بود در «غرور و افتخار» بازی کنم. شش ماهی کار کردیم، دو هفته قبل از فیلمبرداری به نیویورک رفتیم، اما من مشکلی پیدا کردم و روی پیغامگیر تلفن گوین برایش پیغام گذاشتم که مجبور هستم به لس آنجلس برگردم و زانویم را عمل کنم و به همین علت نتوانستم در فیلم بازی کنم. گوین هنوز آن پیغام را بر روی تلفنش دارد. و همین باعث شد ما همچنان دوست باقی بمانیم و او همچنان من را برای همکاری در نظر داشته باشد. تا اینکه یک روز با من تماس گرفت و گفت نیک، من نمی‌توانم یک بازیگر آمریکایی برای بازی این نقش پیدا کنم و تو مناسب‌ترین فرد برای این نقش هستی و من هم پذیرفتم."

اما نقشهای دو برادر فیلم را تام هاردی و جوئل ادگرتون بازی می‌کنند. تام هاردی این روز‌ها علاوه بر درام حادثه‌ای «جنگجو»، تریلر جاسوسی «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس» را نیز بر روی پرده دارد. او دربارهٔ تمرینات و مراحل آماده سازی برای ایفای نقش در این فیلم می‌گوید: "ما چند هفته‌ای تمرینات ساده و مقدماتی را انجام دادیم، من نیاز داشتم تا چیزهای مثل مشتزنی و مبارزهٔ رزمی را یاد بگیرم. همچنین باید طراحی‌های انجام شده برای مبارزات را هم تمرین می‌کردیم. به همین علت چند هفته‌ای را صرف این کار‌ها کردیم. همچنین خیلی از مسابقات را می‌رفتیم و تماشا می‌کردیم. گوین و آنتونی خیلی تحقیق کردند، بخصوص که به ورزش هم علاقمند هستند. تعدادی هم ورزشکار حرفه‌ای بودند که با پروژه همکاری می‌کردند و با آن‌ها صحبت می‌کردیم و در طول فیلمبرداری بیشتر به یکدیگر نزدیک شدیم که خیلی کمک می‌کرد."

 

 «جنگجو» در برخورد با منتقدان نظرات متفاوتی دریافت کرده است و در مجموع منتقدان آن را خوب ارزیابی کرده‌اند، هرچند برخی مانند مت مولر منتقد مجله توتال فیلم، آن را ضعیف‌تر از ساختهٔ قبلی کارگردانش یعنی فیلم «غرور و افتخار» دانسته‌اند.

راجر ابرت، منتقد شناخته شدهٔ آمریکایی در نقد این فیلم می‌نویسد: "این یکی از معدود فیلم‌ها با موضوع مبارزه است که در آن ما مایل به پیروزی هیچکدام از طرفین این مبارزه نیستیم. این مسئله چنان مبارزهٔ سکانس پایانی فیلم را پیچیده می‌کند که هیچ چیزی نمی‌تواند با آن برابری کند مگر یک چیز، و «جنگجو» موفق می‌شود آن یک چیز را به دست آورد."

فیلم «جنگجو» با زمان ۱۴۰ دقیقه محصول سال ۲۰۱۱ آمریکا است.

مشخصات فیلم:

جنگجو
Warrior

نویسنده گان: گوین اوکانر، آنتونی تامباکیز، کلیف دورفمن
Gavin O’Connor, Anthony Tambakis, Clifff Dorfman

کارگردان: گوین اوکانر

بازیگران: تام هاردی، جوئل ادگرتون، نیک نولتی، چنیفر موریسون، فرانک گریلو
Tom Hardy, Joel Edgerton, Nick Nolte, Jennifer Morrison, Frank Grillo

 

تیزر فیلم

http://www.youtube.com/watch?v=KRt9qjLu4_Y

وب سایت فیلم:

http://www.warriorfilm.com/index2.html

 

/ 0 نظر / 72 بازدید