ناشناس- رولند امریک 2011

                        آیا شکسپیر یک متقلب بود؟


فایل صوتی برنامه

https://soundcloud.com/ekran-1/e1lxpmhx6msd

از جمعه آینده، 28 اکتبر 2011 (6 آبان 1390)، نمایش عمومی فیلم "ناشناس" ساخته رولند امریک به طور همزمان در سینماهای آمریکا و انگلستان آغاز خواهد شد. به همین مناسبت، در اکران این هفته نگاهی می‌اندازیم به این فیلم.

"آیا شکسپیر یک متقلب بود؟" این شعاری است که فیلم "ناشناس" با سرلوحه قرار دادن آن سعی در کشاندن تماشاگران به سینما دارد. داستان فیلم در قرن شانزدهم میلادی و در دوران حکومت ملکه الیزابت اول بر انگلستان می‌گذرد؛ سالهایی از نظر سیاسی بسیار پر‌تلاطم. و این سالهایی است که ویلیام شکسپیر، نمایشنامه‌نویس پرآوازه انگلیسی آثار جاودانه خود را می‌نوشت و به صحنه‌ می‌برد. فیلم یک تئوری قدیمی و تقریبا مردود را دستمایه داستان خود قرار داده است. بر اساس این تئوری که به "نظریه آکسفوردی" معروف است، آثار ویلیام شکسپیر توسط فرد دیگری نوشته شده و به نام شکسپیر انتشار یافته‌اند. از میان افرادی که این نظریه به عنوان مولفین واقعی این آثار معرفی می‌کند، ادوارد د-ویر هفدهمین ارل آکسفورد، بیش از همه به عنوان نویسنده واقعی این آثار معرفی می‌شود. "ناشناس" زندگی ادوارد را از کودکی تا سالخوردگی به تصویر می‌کشد. ادوارد که از نزدیکان به ملکه و عضوی از طبقه اشراف است، به دو علت نمی‌تواند خود را به عنوان یک نمایشنامه‌نویس معرفی کند؛ اول اینکه در طبقه اشراف پرداختن به اینگونه مشاغل پسندیده نیست و دیگر آنکه آن زمان برخی از درباریان اعتقاد داشتند که پرداختن به شعر و نمایش کاری شیطانی است. ادوارد به ناچار برای عرضه آثار خود مجبور می‌شود تا بدلی بیابد و آثار را به نام او منتشر کرده و به صحنه ببرد. او ابتدا بن جانسون را برای این‌کار برمی‌گزیند، اما جانسون نمی‌پذیرد. در همین زمان یک نیمچه بازیگر دائم‌الخمر تقریبا بیسواد و ابله، در ازای دریافت 400 پوند دستمزد سالیانه، می‌پذیرد تا این نقش را بازی کند و او کسی نیست جز ویلیام شکسپیر.

فیلمنامه فیلم توسط جان اورلاف نوشته شده است. او نخستین نسخه از فیلمنامه را در اواخر دهه 90 میلادی با نام "روح زمان" نوشت، اما همزمانی آن با ساخت و نمایش فیلم "شکسپیر عاشق" باعث شد تا استودیوهای فیلمسازی تمایل چندانی برای سرمایه گذاری بر روی یک فیلم پرخرج تاریخی نشان ندهند. بعدها در سال 2005، رولند امریک باز هم سعی کرد تا این پروژه را به جریان بیاندازد، اما هربار به دلایلی ساخت فیلم متوقف می‌شد تا سرانجام در سال 2009 امریک اعلام کرد که بالاخره فیلم را خواهد ساخت. او در ارتباط با ماجرای یک دهه تلاش برای ساخت این فیلم می‌گوید: "به عنوان یک کارگردان وقتی یک موضوع پیدا می‌کنی که دوست داری بسازی‌اش و نمی‌شود، هر وقت موقعیت ساخت فیلم برایت مهیا شود می‌خواهی تلاش کنی تا آن فیلم دلخواهت را بسازی، اما به تو می‌گویند که باید فیلم دیگری بسازی، و تو سمج می‌شوی. این فیلم با سماجت ساخته شد. البته از خوش‌شانسی من بود که این فیلم را دیر ساختم، چرا که اگر شش یا هفت سال پیش و زمانی که قصدش را داشتم، آن‌ را ساخته بودم، هنوز این پیشرفت تکنولوژی صورت نگرفته بود. برای همین مجبور می‌شدیم خیلی از چیزها را با مدل بسازیم و به خوبی نسخه فعلی در نمی‌آمد." امریک که پیشتر پروژه‌های پرخرجی مانند "روز استقلال"، "گودزیلا" و "2012" را در سیستم استودیویی هالیوود ساخته است، این بار با اتکا به جلوه‌های ویژه کامپیوتری و با استفاده از تجربه‌هایش در فیلمهای قبل، "ناشناس" را در استودیویی در کشور زادگاهش آلمان و با بودجه‌ای معمولی ساخته است. بسیاری از صحنه های فیلم با استفاده از پرده سبز و در استودیو فیلمبرداری شده‌اند و بعدتر ساختمانها و نماهای قدیمی پس‌زمینه به آنها افزوده شده است. امریک در ارتباط با مزایای استفاده از جلوه‌های ویژه کامپیوتری برای ساخت آثار تاریخی می گوید: "معمولا می‌گویند یک روز جلوه‌های ویژه کامپیوتری باعث می‌شوند تا فیلمها ارزانتر تولید شوند. در حالی که این‌روزها فیلمها به خاطر استفاده از جلوه‌های ویژه بیشتر و بیشتر هزینه‌بر می‌شوند. اما این فیلمی است که این نظریه را ثابت می‌کند. ساختن یک فیلم با جلوه‌های ویژه عالی: فیلمی که مجلل و بزرگ به نظر برسد اما با کمترین هزینه ساخته شده باشد. بسیار کم‌هزینه‌تر از اینکه بخواهید واقعا آن دکورها را بسازید."

html>

/ 0 نظر / 121 بازدید