تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس

فایل صوتی برنامه را می توانید از اینجا بشنوید

https://soundcloud.com/ekran-1/qggiiknd2ti5

از روز جمعه 16 سپتامبر، نمایش عمومی فیلم «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس» در سینماهای انگلستان آغاز شد. به همین مناسبت، در اکران این هفته می پردازیم به معرفی این فیلم.

«تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس» ساخته ی توماس آلفردسون، در 5 سپتامبر امسال نخستین نمایش جهانی خود را با شرکت در بخش مسابقه ی جشنواره فیلم ونیز آغاز کرد و از 9 دسامبر نیز در سینماهای آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی به نمایش عمومی در خواهد آمد.

فیلم بر اساس رمانی انگلیسی به همین نام نوشته ی جان لوکاره ساخته شده است. جان لوکاره، نام مستعاری است که دیوید جان مور کورن ول، نویسنده ی انگلیسی برای نوشتن رمانهای جاسوسی خود از آن استفاده می کند. او که سالها برای سازمانهای جاسوسی انگلستان، «ام آی فایو»  و «ام آی سیکس» کار کرده بود، در دهه ی شصت میلادی به نوشتن رمانهای جاسوسی روی آورد و در سال 1963 بعد از موفقیت جهانی سومین رمانش یعنی «جاسوسی که از سردسیر آمد» از سازمان «ام آی سیکس» استعفا داد و به شکل تمام وقت به نویسندگی پرداخت. لوکاره، در سال 1974 رمان «تعمیرکار، سرباز، خیاط، جاسوس» را منتشر کرد که امروزه این رمان به عنوان نخستین رمان از «سه گانه ی کارلا»ی لوکاره محسوب می شود. با استقبال از رمان، در سالهای گذشته نسخه های مختلفی از آن برای رادیو، تلویزیون نیز تنظیم و عرضه شد.

داستان رمان و فیلم حول محور شخصیت جورج اسمایلی، مامور مخفی سرویس جاسوسی انگلستان می گردد. شخصیتی که پیشتر بارها در رمانهای لوکاره به عنوان کاراکتر اصلی ظاهر شده و در برخی دیگر از کارهای او چون همان رمان «جاسوسی که از سردسیر آمد» نیز یکی از کاراکترهای فرعی است.
داستان فیلم در دوران جنگ سرد و در دهه ی هفتاد میلادی روی می دهد. فیلم بسیاری از مولفه های دیگر فیلمهای جاسوسی را در خود دارد، اما بر خلاف نمونه هایی چون جیمزباند، فضایی واقعی تر را ترسیم می کند. دیگر در اینجا از جاسوس خوش پوش خوش چهره ای که دل از زنان زیبارو می برد خبری نیست.
 این بار در نسخه ی سینمایی و این تریلر جاسوسی، اسمایلی تقریبا بازنشسته با بازی گری اولدمن توسط  مافوقش "کنترل" با بازی جان هارت فراخوانده می شود تا در ماجرای لو رفتن برخی اطلاعات به روسها و شناسایی یک نفوذی در سازمان جاسوسی بریتانیا یعنی «ام آی سیکس»، همکاری کند. «تعمیرکار»، «خیاط»، «سرباز»، «فقیر» و «گدا» نامهای مستعاری هستند که "کنترل" بر اساس یک بازی انگلیسی رایج میان بچه ها، بر روی ماموران مشکوک به جاسوسی و همکاری با روسها گذاشته است. نام فیلم نیز اشاره به این کدگذاری و بازی کودکانه دارد و معمولا به صورت خلاصه از فیلم با نام «تعمیرکار، خیاط» یاد می شود .

این فیلم، دومین ساخته ی بلند سینمایی توماس آلفردسون، فیلمساز سوئدی  و اولین فیلم انگلیسی زبان اوست. او علاوه بر کارگردانی یک فیلم بلند  ترسناک در سال 2008، تجربه ی کارگردانی چندین فیلم کوتاه و بلند تلویزیونی را نیز دارد. آلفردسون که در سال 2009 به عنوان کارگردان این فیلم توسط کمپانی فیلمسازی «وورکینگ تایتلز فیلمز» انتخاب شد، در ارتباط با شرط انتخابش می گوید که لوکاره از او خواسته بود تا اثری متفاوت با نسخه ی تلویزیونی و یا کتاب بسازد، چرا که به اعتقاد او آن آثار پیشتر ساخته شده و نیازی به بازسازی ندارند.

فیلمنامه ی فیلم توسط بریجیت اوکانر و پیتر استروهان با همکاری خود لوکاره نوشته شده است. پیتر استروهان پیشتر فیلمنامه ی فیلمهایی چون «مردانی که به بزها خیره می شوند» و «شک » را نوشته است. لوکاره علاوه در همکاری با فیلمنامه نویسان، یکی از تهیه کنندگان ارشد این فیلم نیز هست. او پیشتر نیز در پروژه ای مشابه، یعنی فیلم «خیاطی از پاناما» علاوه بر نویسندگی فیلمنامه بر اساس رمانی از خودش، سمت تهیه کنندگی فیلم را نیز بر عهده داشت. پیش از این نیز بسیاری از رمانهای لوکاره با همکاری خود او به فیلم شده اند. پیتر استروهان در ارتباط با روند نوشتن فیلمنامه ی این فیلم و مشکلاتش می گوید: «سخت بود، بزرگترین چالشی که با آن روبرو بودیم خلاصه کردن کتاب در دوساعت ، بدون از دست دادن حس و حال آن بود. بیشتر سختی هم در همین حفظ ساختار بود و مجبور بودیم به سختی بر روی فیلمنامه کار کنیم.  البته جان لوکاره در این زمینه خیلی یاریگر و پشتیبان بود.»

در سال 1979 بر اساس این رمان مجموعه ای تلویزیونی توسط شبکه ی بی بی سی ساخته شد و سر آلک گینس، بازیگر معروف انگلیسی در آن مجموعه نقش جرج اسمایلی قهرمان داستان را ایفا کرد. در نسخه ی سینمایی، گری اولدمن، بازیگر قدرتمند انگلیسی نقش این جاسوس نیمه بازنشسته ی میانسال را بازی می کند. منتقدان بازی او را در این نقش تحسین کرده اند و اولدمن را در ایفای آن موفق دانسته اند. اولدمن در ارتباط با پیوستنش به این پروژه می گوید: «شما به عنوان یک بازیگر آنقدرها آزاد نیستید تا نقشهایی را که می خواهید انتخاب کنید، دست کم نه به آن اندازه ای که مردم فکر می کنند. اما درنهایت ملاکهایی برای انتخاب هست، مانند یک فیلمنامه ی خوب، یک کارگردان خوب و در مورد این فیلم من یک فیلمنامه ی خوب داشتم به همراه یک نقش خوب، یک کارگردان خوب و همکاری با گروهی از بازیگران طراز اول، خیلی کم اتفاق می افتد که بتوانی چنین موقعیتی را تجربه کنی.» او در ارتباط با شیوه ی کارکردن توماس آلفردسون کارگردان فیلم می افزاید:«فکر می کنم توماس آلفردسون به عنوان کارگردان زاویه دید ویژه ی خودش را داشت. اما خیلی با یک ضرباهنگ اروپایی فیلم را می دید. که این در فیلمنامه هم هست. یعنی بر خلاف نمونه های مشابه ضرباهنگ تند و تدوین سریعی ندارد. بخواهم صادق باشم، باید بگویم سری فیلمهای جیمزباند خوب و سرگرم کننده و خوش ساخت هستند اما این فیلم مانند آنها نیست و برایم جالب بود که از صحنه های تعقیب و گریز ماشینها و انفجارهای آنچنانی در این فیلم خبری نیست. این فیلم خیلی واقعگرایانه و حقیقی است، کاملا برخلاف نمونه هایی مانند جیمزباند. این یک فیلم جاسوسی کامل است.»

اولدمن در این فیلم در کنار گروهی از دیگر بازیگران درجه یک انگلیسی قرار گرفته است: کالین فرث برنده ی اسکار بهترین بازیگر مرد سال گذشته، جان هارت بازیگر آشنای فیلم «مرد فیل نما» و تام هاردی بازیگر فیلمهای «سرآغاز» و «جنگجو» برخی از بازیگرانی هستند که در این فیلم کنار اولدمن به ایفای نقش پرداخته اند. پیش تولید فیلم از سال 2009 آغاز و فیلمبرداری فیلم در سال 2010 در لندن، بوداپست و استانبول انجام شد.

فیلم در برخورد با منتقدان نیز توانسته است نقدهای مثبتی دریافت کند و در بیشتر موارد چهار و یا پنج ستاره از آنها بگیرد. جدا از بازیهای خوب بازیگران، وفاداری فیلمنامه نویسان به کتاب و موفقیت در اقتباس از آن،  فضاسازی خوب و کارگردانی حساب شده ی توماس آلفردسون از نکاتی هستند که بیشتر منتقدان به آنها اشاره کرده اند. عدم استفاده از صحنه های حادثه پردازی مرسوم در اینگونه فیلمها و به جای آن پرداختن به شخصیتها و روابط از دیگر مواردی هستند که تحسین  منتقدان را برانگیخته اند. آنچه در فیلم بیشتر از حادثه ها و اتفاقها جذاب است، دنبال کردن روند قصه و چگونگی روی دادن اتفاقهاست، به قول منتقد روزنامه ی «گاردین» در این فیلم مسیر از مقصد مهمتر و جذاب تر است.

 

فیلم «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس» با زمان 127 دقیقه ، محصول مشترک کشورهای انگلستان، فرانسه و آلمان است .

مشخصات فیلم:

تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس

Tinker, Tailor, Soldier, Spy

نویسنده: پیتر استروهان، بریجیت اوکانر
Peter Straughan, Bridget O’Conner
بر اساس رمانی به همین نام نوشته ی جان لوکاره
John le Carre

کارگردان: توماس آلفردسون
Tomas Alfredson

بازیگران: گری اولدمن، کالین فرث، جان هارت، مارک استرانگ، توبی جونز
Gary Oldman, Colin Firth, John Hurt, Mark Strong, Toby Jones

موسیقی: آلبرتو ایگلسیاس
Alberto Iglesias

مدیر فیلمبرداری: هویت ون هویتما
Hoyte Van Hoytema
تدوین: دینو جونساتر
Dino Jonsater

محصول 2011 وورکینگ تایتل فیلمز، استودیو کانال
Working Title Films, StudioCanal

بودجه ی تقریبی: 30 میلیون دلار

در همین زمینه:

وب سایت فیلم
http://www.tinker-tailor-soldier-spy.com/

وب سایت جان لوکاره

http://www.johnlecarre.com/

پیش پرده ی فیلم

http://www.youtube.com/watch?v=6HBytoAJn0Y&feature=related

 

 

/ 0 نظر / 110 بازدید