نیمه مارس- جرج کلونی 2011

سقوط آزاد در نیمه ماه مارس


فایل صوتی برنامه را می توانید از اینجا بشنوید

https://soundcloud.com/ekran-1/lnmdw3qbzdrs

از روز جمعه 16 مهرماه 1390 (7 اکتبر 2011) نمایش عمومی فیلم "نیمه مارس" تازه‌ترین ساخته بازیگر و کارگردان سرشناس آمریکایی، جورج کلونی در سینماهای آمریکا آغاز شد. به همین مناسبت، در اکران این هفته می‌پردازیم به معرفی این فیلم.

"نیمه مارس" نخستین‌بار، 31 آگوست امسال در افتتاحیه شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و از نامزدهای دریافت جایزه شیر‌طلایی این جشنواره بود. پس از آن کمپانی سونی مسئولیت پخش فیلم در آمریکای شمالی را بر عهده گرفت. پیش از این قرار بود که فیلم در ژانویه سال آینده به نمایش عمومی درآید، اما بعد از چندین‌بار تغییر برنامه، سرانجام نمایش عمومی آن از 7 اکتبر در سینماهای آمریکا آغاز شد و در هفته‌های آینده در سینماهای اروپا نیز به نمایش درخواهد آمد.

فیلم بر اساس نمایشنامه "فاراگوت شمالی" نوشته بیو ویلیمون ساخته شده است. فیلم داستان جوانی است که به عنوان مدیر برنامه‌های یک فرماندار دمکرات در مبارزات انتخاباتی، وارد دنیای سیاست می‌شود. فرماندار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری است و این میان یک رسوایی سیاسی موقعیت او را به خطر می‌اندازد. او به همراه مدیر برنامه جوانش، سعی می‌کنند تا بر این رسوایی سرپوش بگذارند.

نام فیلم که در فارسی "عید مارس" و یا "عید نیمه مارس" نیز ترجمه شده است، اشاره به روش نامگذاری در تقویمهای کهن رومیان و استفاده از اصطلاحی خاص برای روز نیمه‌ماه دارد. از سوی دیگر، نام فیلم اشاره به روز کشته شدن جولیوس سزار در سنای روم، در سال 44 پیش از میلاد مسیح دارد. کمپانی سونی بیشتر متمایل بود تا فیلم را با نام شناخته شده نمایشنامه، یعنی "فاراگوت شمالی" در آمریکا به روی پرده ببرد، اما با اصرار جورج کلونی سرانجام مدیران این کمپانی به تغییر نام فیلم به "نیمه مارس" رضایت دادند.

"نیمه مارس" چهارمین فیلم جرج کلونی، بازیگر و ستاره آمریکایی سینما در مقام کارگردان است. کلونی فیلمنامه فیلم را خود به همراه گرانت هسلو و بیو ویلیمون نوشته است. ویلیمون، نمایشنامه اصلی را با نیم نگاهی به مبارزات انتخاباتی سال 2004 هاوارد دین نوشته بود. جرج کلونی در ارتباط با داستان فیلم می‌گوید: "فیلم درباره شخصیتی است که رایان گاسلینگ بازی می‌کند و مثل هر فیلم قصه‌گوی دیگری، ما او را در یک سفر دنبال می‌کنیم. این روند به این شکل است که با یک شخصیت که باور به چیزهایی بزرگ و مهم دارد شروع می کنیم و به مرور این چیزها را از او می‌گیریم و در نهایت او همه چیز را از دست می‌دهد و حتی روحش را می‌فروشد تا بتواند برنده شود، و فکر می‌کنم این بخش هیجان‌انگیز ماجراست." کلونی در تعیین ژانر فیلمش و پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان "نیمه مارس" را یک فیلم سیاسی نامید، می‌گوید: "من فیلم را یک تریلر سیاسی می‌دانم و نه لزوماً یک فیلم سیاسی، برای اینکه اگر شما دمکرات باشید، احتمالا شروع فیلم را دوست خواهید داشت و اگر جمهوریخواه باشید پایان آن را. بنابراین فکر می‌کنم فیلم به همه نیش و کنایه‌هایی می‌زند. به همین دلیل حتی اگر فیلم سیاسی باشد، یک فیلم سیاسی بدون تبلیغ برای دیدگاه خاصی است."  کلونی در مقایسه میان بازیگری و کارگردانی و سختی کارکردن بر روی این فیلم می‌افزاید: "از کارگردانی لذت می‌برم، کار لذت‌بخشی است. اگر بخواهم صادق باشم، احساس خلاقیت بیشتری وجود دارد وقتی که کارگردانی می‌کنید. اما توجه کنید که خیلی کار ساده‌ای هم هست، وقتی که مثل این کار گروه بازیگران خوبی در اختیار دارید. برای همین من کارگردانی این فیلم را دوست داشتم."

علاوه بر خود جرج کلونی که در فیلم یکی از نقشهای اصلی را بازی می‌کند، رایان گاسلینگ، فیلیپ سیمور هافمن، پل جیاماتی و اوان ریچل مور از دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم نقشهای اصلی را ایفا می‌کنند. ابتدا قرار بود تا نقش اصلی فیلم را لئوناردو دی‌کاپریو بازی کند، اما او از بازی در این فیلم کناره‌گیری کرد و در نهایت نقش اصلی به رایان گاسلینگ، بازیگر کانادایی رسید. البته کمپانی فیلمسازی دی‌کاپریو همچنان یکی از حامیان مالی پروژه باقی ماند و خود او یکی از تهیه‌کنندگان ارشد این فیلم است.


رایان گاسلینگ که داستان حول محور شخصیت او در این فیلم دور می‌زند، این‌روزها فیلم "راندن" را نیز بر روی پرده دارد که آن فیلم توانسته به نسبت، فروش موفقی داشته باشد. او با تائید گفته‌های کلونی در ارتباط با مضمون فیلم می‌گوید: "فیلم یک تریلر است، یک تریلر خوب و خوش‌ساخت. یک فیلم سیاسی نیست، برای اینکه در خودش پیغام و تبلیغ سیاسی ندارد، فقط داستان در یک پس زمینه سیاسی اتفاق می‌افتد، ولی در واقع این داستان در هر جایی می‌شد که اتفاق بیافتد؛ در وال استریت، در هالیوود و یا هرجای دیگری. اما دنیای سیاست در اینجا انتخاب شده، برای اینکه فکر می‌کنم جذابیت زیادی برای ساختن یک دارم دارد." او در ارتباط با همکاری‌اش با جرج کلونی می‌افزاید:"آدم خیلی جالبی است. خیلی سرش شلوغ است. می‌دانید بازیگری می‌کند، کارگردانی می‌کند، نویسنده است، تهیه‌کننده است، پروژه‌های خودش را در سودان دارد، بسکتبال بازی می‌کند و همه این کارها را خوب انجام می‌دهد. نمی‌دانم چطور توصیفش کنم. آدم پیچیده‌ای است و وقتی نگاهش می‌کنی، تعجب می‌کنی که چطور یک نفر می‌تواند همه این کارها را همیشه به خوبی انجام دهد؟"

با همه این توصیف‌ها، فیلم در برخورد با منتقدان نتوانسته است تا بیش از سه و یا چهار ستاره دریافت کند. منتقدان بازی بازیگران فیلم را خوب توصیف کرده‌اند، اما آنچه بیش از همه مورد توجه منتقدان قرار گرفته، بخشهای تکنیکی فیلم بویژه فیلمبرداری و موسیقی آن است و برخی از منتقدان امید دارند که فیلم دست کم در این زمینه ها بتواند نظر مساعد اعضای آکادمی اسکار را به خود جلب کند.

"نیمه مارس" با زمان 101 دقیقه، محصول سال 2011 آمریکا است.

مشخصات فیلم:

نویسندگان: جورج کلونی، گرانت هسلو، بیو ویلیمون بر اساس نمایشنامه‌ای از بیو ویلیمون

بیو ویلیمون بر اساس نمایشنامه‌ای از بیو ویلیمون

George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon

کارگردان: جورج کلونی

بازیگران: رایان گاسلینگ، جورج کلونی، فیلیپ سیمور هافمن، پل جیاماتی، اوان ریچل وود، ماریسا تامی

Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei

زمان: 101 دقیقه

محصول سال 2011 – آمریکا

 

در همین زمینه

وب سایت فیلم
http://www.idesofmarch-movie.com/site/

پیش‌پرده فیلم

http://www.youtube.com/watch?v=Uha0XfGBdMw

/ 0 نظر / 101 بازدید